Translate

вівторок, 17 квітня 2018 р.

Міжнародний день пам'ятників та історичних місць

"Народ, який не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього"
китайська мудрість
"Не знающий прошлого не может думать о будущем. Народ должен знать свою историю, запечатленную в памятниках старины. Народ должен владеть всеми лучшими достижениями прошлых эпох. Мы должны с великим попечением изыскивать еще нетронутые варварскою рукою древности и дать им значение, давно заслуженное."
М.Реріх
             Девізом Міжнародного дня пам'яток та історичних місць  стали слова: "Збережемо нашу історичну батьківщину". Цей День встановлений в 1982 році Асамблеєю Міжнародної ради з питань охорони пам'яток і визначних місць, створеної при ЮНЕСКО. Свято відзначається в світі з 18 квітня 1984 з метою привернути увагу громадськості та представників влади до питань захисту і збереження різних місцевих пам'яток та історичних місць і об'єктів всесвітньої культурної спадщини.
                    Серед численних злочинів, скоєних на території України і Радянського Союзу, особливе місце займають злочини скоєні гітлерівцями проти культури слов'ян. За наказом командувача 6-ї німецької армії про поведінку військ на Сході від 10 жовтня 1941 генерал-фельдмаршала фон Рейхенау містився прямий заклик до актів вандалізму з боку фашистської армії, в якій внушалось, що «ніякі історичні чи художні цінності на Сході не мають значення». В першу чергу фашисти розпочали з чищення бібліотек. Надзвичайна державна комісія встановила, що з перших днів німецько-фашистські загарбники планомірно руйнували науково-дослідні інститути, вищі навчальні заклади, бібліотеки, музеї, картинні галереї, театри і клуби. Фашисти опоганювали могили видатних письменників як О.Пушкін, М.Толстой. Руйнували найстаріші культурні пам'ятки з них Софійський собор, Києво-Печерська лавра та один из старійших центрів української культури — Київський державний університет імені Т. Г. Шевченко. Вивозили і знищували культурні цінності, що створювалися протягом багатьох століть: книги, картини, ікони, музейні експонати. В цілому гітлерівські загарбники зруйнували і розграбували на окупованій території 992 музеїв, 427, сотні театрів, інститутів, багато з яких користувалися всесоюзної і світовою популярністю. До сих пір не можливо оцінити збитки завдані світовій культурній спадщині.