Translate

неділя, 3 березня 2019 р.

Масляна,масниця(4.03-10.03)


           Один з найдавніших слов'янських народних свят, що дійшли до наших днів. Масляна - це обряд, присвячений проводам зими і радісними привітаннями весни. Фактично це була зустріч Нового року, тільки на початку весни. У різних регіонах держави існували свої, особливі ритуали, однак, концепція обряду була єдина. Головними атрибутами свята традиційно були - опудало Масляної, забави, катання на санях, гуляння і, звичайно ж, млинці - круглі, рум'яні, гарячі, раніше вони мали ритуальне значення, оскільки являли собою - уособлення сонця, яке все яскравіше розгоралося, подовжуючи дні. Масло, як символ достатку в родині, були обов'язковими атрибутами в ритуалі «умащения» божества, прагнення задобрити його.Адже від сонця безпосередньо залежала родючість землі.
                Безумовно, сьогоднішній формат святкування сильно відрізняється від початкових традицій. Домінуюче місце займає розважальна сторона обряду, що включає запрошення гостей, ярмарок, хороводи, багаття і, звичайно ж, величезна кількість млинців.
              З історії відомо, що до прийняття християнства люди, що жили на території сучасної Русі, шанували бога сонця Ярила. Вже тоді у звичаї було пекти млинці, як символ сонця і деякого вираження подяки богові сонця за життя на землі. Пізніше, аж до XVII століття, масниця, як «бісівське веселощі», піддавалася постійному осуду з боку православної церкви. Але вже в XVIII столітті переслідування ослабли, і зовсім скоро цей істинно народний обряд був прийнятий церкво, i на сьогоднішній день масниця вважається православним святковим циклом. До XVII століття масниця святкувалася 2 тижні, пізніше вона стала включати в себе лише 7 днів.
            У неділю, яким закінчуються святкування тижня, прийнято поминати родичів та просити вибачення у близьких людей: спочатку молодші просять вибачення у старійшин роду, потім навпаки.